Senior Leadership Team
Mrs Liz Ormerod
Headteacher
Designated Safeguarding Leader
Curriculum Leader
Mrs Liz Burton
Deputy Headteacher
Special Educational Needs Co-ordinator (SENCO)
Pupil Premium Leader
Designated Children Looked After Leader
Mental Health Leader
Maths Leader
Mr Jonathan Fyne
Assistant Headteacher
Assessment Leader
Year 3 Class Teacher
Computing Leader
Able Gifted and Talented Leader
Online Safety Leader
Handwriting Lead
Mr Ian Morris
Year 5 Teacher
Attendance Leader
Behaviour Leader
History Subject Leader
English Team
Mrs Liz Ormerod
Headteacher
Designated Safeguarding Leader
Curriculum Leader
Mrs Liz Burton
Deputy Headteacher
Special Educational Needs Co-ordinator (SENCO)
Pupil Premium Leader
Designated Children Looked After Leader
Mental Health Leader
Maths Leader
Mr Jonathan Fyne
Assistant Headteacher
Assessment Leader
Year 3 Class Teacher
Computing Leader
Able Gifted and Talented Leader
Online Safety Leader
Handwriting Lead
Mr Ian Morris
Year 5 Teacher
Attendance Leader
Behaviour Leader
History Subject Leader
English Team
Teaching Team
Miss Alex Moss
Nursery Teacher
Miss Heather Hains
Pre-School Teacher
EYFS Leader
SMSC Leader
Religious Education Leader
English Team
Mrs Janine Brady
Reception Teacher
Miss Nikita Carvill
Year 1 Teacher
Mr Jake Riley
Year 2 Teacher
Mr Jonathan Fyne
Year 3 Teacher
(Member of SLT - see top of page)
Miss Jenny Hanrahan
Year 4 Teacher
History Subject Leader
Forest School Leader
Mr Ian Morris
Year 5 Teacher
(Member of SLT - see top of page)
Mr Ryan Ward
Year 6 Teacher
KS2 English Leader
Science Leader
Feedback Leader
Mrs Nicola Littler
SEN Teacher (The Hangout)
Medical Needs Leader
EAL Leader
Educational Visits Coordinator
TA Line Manager
Mrs Jane Maloney
SEN Teacher (The Hangout)
Mrs Chloe Simpkin
Covid Catch Up Teacher and Art and DT Teacher
Music Leader
Art/DT Leader
French Leader
Mr Adam Edwards
PE Coach
Teaching Assistants
Mrs Kitty Dickson
SEN TA (Hangout)
Breakfast Club
Mrs Jenny Taylor
Nursery
Mrs Lisa McKeever
Year 1
Mrs Dawne Caldwell
Nursery
Mrs Vicky Kay
Reception (1-2-1 Support)
Miss Marie Fitzgerald
Year 5
Miss Sarah Couch
Year 3
Mrs Pauline Keegan
Year 4
Mrs Angela Jones
Year 6
Miss Kerrie Gwyther
Year 6
Learning Zone (After School Club)
Ms Jade Williams
Pre-School
Mrs Louise Anderson
Year 2
Mrs Anna Hill
Reception
Miss Chloe Roughley
Year 3
Mrs Cath Curran
Year 2 (1-2-1)
Ms Mel Tyrer
Year 1
Ms Patricia Roche
Year 3
Mrs Irene Hesketh
Pre-School
Mrs Linzi Jones
Reception
Ms Ilze White
Year 5
Miss Beth Charnley
Teaching Assistant
Support Team
Ms Carolyn Noon
Family Wellbeing Coordinator
Behaviour and Attendance
Mental Health First Aider
Mrs Jo Whitfield
School Business Manager
Mr Aiden Roberts
IT & Office Admin
Mrs Sarah Miller
Site Supervisor & School Cook
Mrs Lyndsey Lynch
Kitchen Assistant
Mrs Jan Price
School Cleaner
Mr Reece Riley
School Cleaner
Miss Gemma Price
School Cleaner